+90 224 618 08 00

  • Telefon

    +90 224 618 08 00
  • Email

    bilgi@meditercan.com
Sünnet Hangi Yaşlarda Yapılmalıdır?

Sünnet Hangi Yaşlarda Yapılmalıdır?

Türkçe anlamı olarak sünnet, erkeğin cinsel organın uç kısmındaki  fazla derinin, kesilip ayrılması işlemidir.

Sünnetin Faydaları Nelerdir?

Sünnet; penis ucu temizliğinin sağlanması, tekrarlayan penis ucu iltihaplarının önlenmesi, yeni doğan döneminde yapılırsa, idrar yolu iltihabı görülme riskinin düşürülmesi, cinsel yolla bulaşan hastalıkların azalması, sünnetli erkeklerin cinsel temasta bulundukları kadınlarda, rahim ağzı kanseri riskinin azalması, penis başı kanseri riskinin azalması gibi faydaları vardır.

Sünneti Kim Yapmalı?

Sünnet uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Bu doktor; Genel Cerrah, Ürolog, Çocuk Cerrahı, Plastik Cerrah… gibi farklı cerrahi branş hekimi olabilir. Sünnet konusunda deneyimi olan bir hekim tercih sebebidir. Uzman bir hekim tarafından yapılmayan sünnetlerde; steril malzeme kullanılmaması, yara enfeksiyonu görülme ihtimalini arttırdığı gibi, hepatit B, hepatit C veya HIV (AIDS) gibi bir takım bulaşıcı ciddi enfeksiyonlara da yol açabilir. Ayrıca penis başı yaralanmaları, sünnet derisinin gereğinden az veya fazla kesilmesi, idrar deliği yaralanmaları, kanama… gibi bir çok komplikasyonun ortaya çıkma olasılığı artar. Sünnet, uzman hekim tarafından yapılarak yara dikildiği için iyileşme daha hızlı olur ve sünnet sonrası kanama gibi riskler daha düşük olur.

Sünnet Nasıl Bir Anestezi ile Yapılmalıdır?

Sünnet gerektiği zamanlarda genel anestezi altında yapılabilir. Bu özellikle aşırı fobisi olan, sünnet esnasında hareketli olan çocuklarda tercih yöntemidir. Sünnet için Genel anestezi  (Sedasyon)  tercih sebebi olmakla birlikte,  lokal anestezi ile de uygulanabilir. Bebekler ve  yaşı yeterli olgunluğa ulaşmış, sünnet fobisi olmayan çocuklar ile çeşitli sebeplerden ileri yaşlara kadar sünnet olmamış kişiler , lokal anestezi ile kolaylıkla sünnet edilebilir.  Biz birçok çocuğa “I pad” veya “tablet” ile oyun oynarken kolayca sünnet yapabilmekteyiz.

Sünnet Hangi Yaşlarda Yapılmalıdır?

 Sünnet yapma yaşı ile ilgili farklı görüşler de bulunmakla birlikte; genellikle; tıbbi zorunluluk olmaksızın, isteğe bağlı sünnet için önerilen bazı yaş grupları vardır. Bu dönemler 6 ile 15 ay, 2 ile 4 yaş ve 7 ile 10 yaş aralarıdır.  4-6 yaş arası  erkek çocukların ruhsal-cinsel gelişimi açısından kritik bir dönemdir. Çocuğun sağlıklı bir şekilde ruhsal-cinsel gelişimini tamamlayabilmesi için tıbben zorunluluk olmadıkça 4-6 yaş arasında sünnetten kaçınılması önerilir. Bu sebepler nedeniyle bazı uzmanlar ise 2 ile 7 yaş arasında sünnet yapılmamasını önermektedirler. Sünnet yapılması zorunlu olduğu, ara yaşlarda bulunan çocuklarda  genel anestezi tercih etmek daha uygundur.

Sünnet sonrası sıkı  bandaj veya sargı uygulaması önermiyoruz. Ertesi gün bandajları açarken çocuk daha fazla sıkıntı duyabilmekte, kanama tetiklenebilmektedir. Genellikle ilk gün dışında ağrı kesici ihtiyacı olmamaktadır. Normalde sünnet öncesi koruyucu antibiyotik gerekmez. Sünnet sonrası  nadiren gelişebilecek enfeksiyon durumlarında ihtiyaç olabilir.

“Hipospadias” dediğimiz, idrar kanalının doğuştan, penisin alt tarafına açıldığı durumda, sünnet yapılmamasının gerektiği  önemli bir durum vardır. Halk arasında yarım sünnetli veya peygamber sünnetli diye tarif edilen  bu bozukluğun düzeltilmesi için, yapılacak ameliyatta sünnet derisi kullanılacağı için sünnet yapılmamalıdır.